A Budapesten élők nagy többsége használja rendszeresen a BKV/BKK járatait, alkalomszerűen pedig szinte minden magyarnak van élménye a budapesti tömegközlekedésről, ezzel pedig szint óhatatlanul szerzünk élményt a jegyellenőrökről. Ezen kívül az internet is tele van különféle rémtörténetekkel, amik alapján a budapesti ellenőrök megítélése eléggé negatív. De vajon tényleg ilyen rossz a helyzet? Vajon mi a helyzet Európa más nagyvárosaiban? A budapesti ellenőrök különösen rosszak lennének, vagy ez egy ilyen műfaj? A lenti írásban ezt fogom összevetni saját élményeim alapján. A lista és az értékelés tehát szubjektív, és nyilván nem egyetemes igazságokat fog tartalmazni, de talán azért így is ad egy képet. A lenti városokban 2004 és 2015 között jártam, így lehet, hogy a listán szereplő leírások már nem állják meg a helyüket, hiszen azóta változhatott a rendszer is. Azt még fontosnak tartom az elején leszögezni, hogy mindenhol, mindig veszek jegyet/bérletet, és még soha nem büntettek meg tömegközlekedés használójaként, így ez nem befolyásolt a vélemények megírásában. Összességében tehát egy egyszerű jeggyel utazó utas benyomásai következnek, azt, hogy milyen ha az egyes helyeken megbüntetnek nem tudom. Jöjjön hát a lista!
Budapest
Kezdjük rögtön az elején fővárosunkkal, ahonnan értelemszerűen a legtöbb élményem van. Amik sajnos annak ellenére nem jók, hogy tényleg mindig veszek bérletet. Külön idegesítő, amikor a metró bejáratánál és kijáratánál is állnak ellenőrök. Sajnos a bejárati ellenőrzés nem túl hatékony, de ha ez így van, akkor kár erőltetni. Ha valaki látta a "Van valami furcsa" című magyar filmet, abban elhangzik az a mondat, mely zseniálisan foglalja össze a budapesti utas alapélményét az ellenőrökkel kapcsolatban: "Miért félek, ha van bérletem?" Sajnos a helyzet tényleg ilyen, az ellenőrök nagy része nem túl kedves, bár inkább a rideg udvariasság, mint a bunkóság írja le őket, tehát azt nem mondanám, hogy bunkók. Sajnos az is gyakori jelenség, hogy főleg a Deák tér környékén vadásszák a külföldieket, hiszen azokat könnyebben le lehet gombolni, lévén kevésbé ismerik a szabályokat, így gyakrabban is vétenek ellenük. Az ellenőrök megjelenése is hagy némi kívánnivalót maga után, nincs egyenruhájuk (persze értem, így tudnak elvegyülni a tömegben a felszíni járatokon), kivéve talán a metrósokat, de arról sem az elegancia jut eszembe. Összességében, bár kifejezetten negatív élményem nincs a budapesti ellenőrökkel, azért pozitív se nagyon van.
Örs Vezér tere: Befele és kifele is számíthatunk ellenőrökre, sőt, ha nincs szerencsénk, akkor a Deák téren, átszálláskor is ellenőriznek, így egy metróút alatt akár 3-szor is zaklathatnak a bérletért. Hiába vesz az ember bérletet, úgy érzi, mintha potenciális bűnözőként kezelnék.
Bécs
Bécsben járva-kelve elég ritkán fut bele az ember ellenőrbe. A budapesti és a bécsi mentalitás közötti fényéves távolságot talán a legjobban az mutatja, hogy a Wiener Linien (a bécsi "BKV") honlapjára előre felteszik, hogy mely vonalakon lesz fokozott ellenőrzés a következő napokban (a lista ide kattintva érhető el)! Bár ellenőrzések természetesen más vonalakon is lehetnek, ez azért még így is elég érdekes. Az ellenőrök megjelenése szintén hétköznapi, tudtommal nincs egyenruhájuk (vagy legalábbis legutóbb, mikor találkoztam velük, még nem volt), mindössze egy azonosító kártyájuk van, melyet a ruházatukon jól látható helyen helyeznek el. Az ellenőrök udvariasak, még a bliccelő utassal is, ugyanis volt szerencsém látni, amint elkapnak egyet. Igaz az utas sem nagyon állt ellen, hanem egyből, helyben kifizette a 100 euró körüli büntetést, és ő is udvarias volt az ellenőrökkel. Nem tudom, ez mennyire általános a bécsi bliccelők között. Összességében a bécsi ellenőrök sokkal jobb benyomást keltenek budapesti kollégáiknál, bár valami egyenruha-féleség nekik sem ártana.
Metró halad Bécsben, ahol nem csak a metró-vezetők élete ilyen nyugodt, hanem az utasoké is.
Stuttgart
Stuttgartban voltam legrégebben, pontosan 12 éve, így nem tudom, mennyire relevánsak még a meglátásaim. Cserediákként voltam a városban egy hetet, és mindenhova az S-bahnnal mentünk, és egyszer bizony ellenőrökbe is futottunk. Az ellenőrök itt sem viseltek semmilyen egyenruhát, így csak akkor vettük őket észre, amikor hozzánk értek. Nekünk volt jegyünk, ám német fogadópartnereink megfeledkeztek róla, hogy az ő diákbérletük reggel 9 és 12 óra között nem érvényes tanítási napokon (hiszen akkor az iskolában kéne lenni ugyebár). Alap esetben ugye ebben az időszakban nem is szoktak közlekedni, de most elengedték őket az iskolából, hogy minket istápoljanak. A büntetés nem maradt el, de az ellenőrök végig kedvesek és segítőkészek voltak, sőt azt is elárulták, hogy ha most azonnal elmennek a stuttgarti S-bahn ludwigsburgi központjába, és bemutatnak minket, akkor elengedhetik a büntetést. Így is tettünk, és a pótdíjirodában tényleg elengedték végül a büntetést. Teljesen! Nálunk még az is 2000Ft, ha van bérlete az utasnak, csak otthon felejti...
Belgrád
Bár azt hihetnénk, hogy a Balkánon aztán sokkal rosszabb a helyzet, mint nálunk, sajnos csalódni kell, mert ebből a szempontból Belgrád is előrébb tart nálunk. A városban elektronikus jegyrendszer működik (mint arról korábban itt már beszámoltam), így az ellenőröknek csak a kártyákat kell odaérinteni egy kézi készülékhez, mely zöld felvillanással egyből jelzi, hogy a jegy érvényes. Az ellenőrök piros egyenpólóban dolgoznak, melyen a város címere alatta pedig egy cirill betűs "Beograd" ( Београд ) felirat olvasható. Az elektronikus jegyrendszer miatt igen gyorsan dolgoznak, a 4-5 ellenőr egy hosszú villamost 1-2 perc alatt teljesen végigellenőriz. Mivel szerbül néhány szónál többet nem tudok, így azt nem tudom, hogy mennyire udvariasak, nekem olyan semlegesnek tűnnek, egy emberrel mindössze néhány másodpercet foglalkoznak, ez alatt nyilván nem lehet barátságos körmondatokban elcsevegni az utasokkal, de nyilván nem is ez a dolguk. Tavalyelőtti két napos tartózkodásom alatt többször is találkoztunk velük, problémánk nem volt. Egyik alkalommal egy bliccelő utast is elkaptak, ő szó nélkül leszállt velük a következő megállóban.
Füvesített villamospálya, régi és új villamosok Belgrád egyik villamos-végállomásán. Bár a helyzet Belgrádban sem idilli, azért ahhoz képest, hogy az elmúlt 25 évben két háborút vesztettek el, a helyzet nem olyan rossz.
Kercs
A látogatásom idején délkelet-ukrajnai (ma dél-oroszországi ) városban mindössze egyetlen egy trolibuszvonal üzemel, ám úgy látszik erre is tartanak fenn ellenőrcsapatot (szám szerint egyet), akikbe így jó eséllyel belefutunk, ha kicsit is használjuk a "hálózatot". Mivel a kocsikon kalauz is dolgozik, így az ellenőrök inkább a kalauz munkáját ellenőrzik (nem a saját zsebre dolgozik-e), emiatt az utasokkal alapvetően kedvesen bánnak. Egyenruhájuk nincs, megismerni őket csak onnan lehet, hogy a jegyeket kérik :). Az átadott jegyen a sorozatszámot nézik, hiszen annak egyezni kell a kalauznál lévő tömb sorszám-tartományával. Az egyetlen Kercsben töltött napon kétszer találkoztunk velük. Szintén semleges benyomást tettek rám, se nem pozitív, se nem negatív a velük kapcsolatos élményem.
Kijev
Az ukrán fővárosban a metróba beléptető kapukon léphetünk be, így ellenőrrel csak a felszíni járatokon találkozhatunk. Én sok kijevi látogatásom alatt egyetlen egyszer találkoztam ellenőrrel (igaz, a metrón kívül ritkán utaztam mással), akik akárcsak kercsi kollégáik, inkább a minden járművön dolgozó kalauzt ellenőrzik, így alapvetően udvariasak. Egyenruhájuk nem túl szép, de jól megkülönböztethető, leginkább egy láthatósági mellényhez hasonlít, csak zöld, rajta a "Kontroler" felirat olvasható.. Összességében inkább kicsit pozitívnak ítéltem őket budapesti kollégáikhoz képest, bár tény, hogy egy találkozásból messzemenő következtetést nem nagyon lehet levonni.
Az ellenőröket nem szoktam lefényképezni, de itt kivételt tettem: Egy kijevi trolin dolgozik a zöld mellényes ellenőr.
Riga
A listán egy város van, amit egészen biztosan még Budapestnél is szörnyűbb ellenőrzések szempontjából, ez pedig a lett főváros. Rigában egy napig használtuk aktívan a villamos- és trolivonalakat. Ez alatt kétszer futottunk bele ellenőrökbe. A jegyellenőrzés Rigában inkább egy TEK-akcióra hasonlít. A villamost két megálló között állítják meg. A vezető, mikor már látja az ellenőröket, beszól a hangosbemondóba, hogy mindenki készítse elő a jegyeit. A villamos megáll, és az első ajtón felszállnak az ellenőrök (a többi ajtó természetesen zárva marad), fekete már-már kommandósokat idéző egyenruhában megszállják az egész villamost. Mivel elektronikus jegyrendszer működik Rigában is, így egy ember ellenőrzése mindössze néhány másodperc. A sok ellenőr alig fél perc alatt végez az egész villamossal, akit bliccelésen kaptak, annak nincs kegyelem, le kell szállnia, büntetését (az ellenőrök megjelenése alapján az ember tarkólövésre számít, de azért gondolom ennél humánusabb a rendszer) majd az utcán a villamos feltartása nélkül intézik. A dolog elég félelmetes, inkább egy üzbég-türkmén határátkelés, mint egy rigai jegyellenőrzés!
Egy villamos Rigában: Itt semmiképen ne blicceljetek!
Párizs
Párizsban is elég régen, egészen pontosan 2007-ben jártam. Akkor 2 napot töltöttem a városban, ellenőrökkel egyetlen egyszer, egy éjszakai buszon találkoztam. Mivel elég álmos voltam, kissé félálomban, sötétben nem igazán tudtam/akartam megfigyelni az ellenőröket, így értékelni is nehéz őket. Különösebben nem keltettek bennem félelmet, és amennyire meg tudtam ítélni, udvariasak voltak.
Hát ennyi lett volna az én listám. E mellett persze nagyon sok város van, ahol használtam tömegközlekedést, de nem találkoztam ellenőrökkel (ilyen pl.: Göteborg, Athén, Teherán, stb.), vagy ahol kalauz rendszer működik (pl.: Kisinyov, Odessza, Daugavpils, stb.). Utóbbi városokról azért nem írtam, mert teljesen más a minden járművön fixen és biztosan ott található kalauzos rendszer, mint a szúrópróba szerű ellenőrzések rendszere. Igaz a kettő között van átfedés, hiszen bizonyos városokban a kalauzok munkáját ellenőrzik ilyen módon, az ilyenekről írtam is élménybeszámolót. Remélem tetszett ez a kis összeállítás, és ha van esetleg saját élményetek valamely külföldi nagyvárosról, azt írjátok meg kommentben !